Logo PDKiNs
Narzędziownias
Warsztatys
Ekspozycjes
Pomoce naukowe i dydaktyczne oraz edukacyjne zabawki postanowiliśmy umieścić w jednej wspólnej ekspozycji tematycznej, w ramach wystawy, jakiej jeszcze nie było, a w każdym razie nie było w tak opracowanej formule i skali. Pomoce naukowe, edukacyjne zestawy politechniczne oraz zabawki mają różne formy, ale jeden wspólny cel. W sposób obrazowy, lekki i przyjemny mają ilustrować często skomplikowane zjawiska przyrodnicze. Określenie „dobra zabawa” w tytule ekspozycji nie jest przypadkowe. Określa bowiem najstarszą zasadę interaktywnej edukacji, która (cytując klasyka) „bawiąc – uczy, a ucząc – bawi”.

Rola naukowych pomocy i modeli dydaktycznych w tym także zabawek (proszę zwrócić uwagę, że wiele z tych najstarszych i klasycznych, wykorzystuje jako źródło napędu jedno z czterech podstawowych oddziaływań – grawitację) została potwierdzona przez wieloletnią praktykę edukacyjną. Stanowiły one wraz z tradycyjnym podręcznikiem, podstawowy instrument oddziaływania na wyobraźnię dzieci, młodzieży i dorosłych. Są konkurencyjnym czynnikiem dla tego co nazywamy oddziaływaniem werbalnym, ponieważ w znakomity sposób wyjaśniają otaczające zjawiska, kształtują pojęcia oraz umiejętności logicznego myślenia, a także zdolności manualne.

Dawno, dawno temu, w czasach przed reformami szkolnictwa wymyślono, że to poglądowość właśnie jest podstawą wszelkiego poznania. Dziś zasada ta, mimo że nieco na boczny tor zepchnięta przez bezkrytyczny zachwyt nad nowoczesnymi technikami multimedialnymi (które mimo ich coraz większej doskonałości nie zastąpią nigdy bezpośredniego, żywego kontaktu ze zjawiskami) głosi cały czas tę ponadczasową prawdę, że nie jest możliwe nauczanie przedmiotów przyrodniczych bez eksperymentu i pomocy dydaktycznych. Podobnie jak trudno wyobrazić sobie produkcję jakiegokolwiek wyrobu bez zaplecza wyposażonego w urządzenia i maszyny.

Zapraszamy do obejrzenia niezwykłego zbioru przedmiotów służących edukacji. Tych profesjonalnych, przeznaczonych dla szkolnych pracowni dydaktycznych oraz tych stworzonych z myślą o zabawie. Część z nich znacie, część prawdopodobnie pamiętacie ze szkoły, mimo że dziś trudno o nie w placówkach edukacyjnych. Jednym z celów jaki przyświecał nam przy organizowaniu tej ekspozycji było uratowanie od zapomnienia przedmiotów, które przez lata wiernie służyły w szkolnych pracowniach, a które w czasach nam współczesnych zostały w znakomitej większości z tych pracowni usunięte i zastąpione nietrwałymi suplementami. Niektóre z nich znajdziecie też w ekspozycji poświęconej wzornictwu przemysłowemu, ponieważ często stanowią znakomity przykład dobrego rzemiosła, użytych materiałów i przemyślanej formy. Powiedz mi a zapomnę, pokaż to zapamiętam, daj wykonać samodzielnie – zrozumiem. Po to między innymi stworzono właśnie te piękne przedmioty…