Logo PDKiNs
Narzędziownias
Warsztatys
Ekspozycjes
Ekspozycje - interaktywna galeria przedmiotów, pamiątek kultury materialnej z różnych dziedzin kultury, nauki i techniki. Stanowią one wyjątkowe, a nawet unikatowe zasoby, które po raz pierwszy zostaną udostępnione tak szerokiemu gronu odbiorców . To przedmioty codziennego użytku, sprzęt, zabawki i przyrządy, których funkcją jest uczyć, bawić i pomagać w pracy. Znajdą się tutaj: modele, zabawki, miniaturowe samochody, plastikowe modele do sklejania, aparaty telefoniczne, pomiarowe przyrządy elektrotechniczne używane niegdyś w laboratoriach, pomoce i przyrządy ze szkolnych pracowniach fizyki minionego wieku, magnetofony kasetowe i niektóre szpulowe.

W dziale Ekspozycje dostępne będą też fotografie, na których zarejestrowano zjawiska fizyczne i efekty eksperymentów naukowych, zdjęcia wykonane przy okazji tworzenia małych i większych spektakli popularnonaukowych. Każde z ujęć opowiada o jakimś wydarzeniu obserwowanym przez człowieka, a wykreowanym przez naturę.

Każda z pięciu prezentowanych wystaw tematycznych zawiera kilkadziesiąt obiektów zilustrowanych dźwiękiem - muzyka tła, lektor - i obrazem, w tym fotografiami 3D oraz interaktywnymi obrazami umożliwiającymi ruch kamery wokół obiektu. Techniki te stosowane są również w przypadku odwiedzania wystaw w realnej rzeczywistości. W tym segmencie oprócz konwencjonalnych technik przekazu jak obraz i dźwięk, wykorzystano również nie stosowaną jak dotąd na większą skalę stereofotografię barwną, która szczególnie w przypadku ekspozycji wirtualnych ma wyjątkowe walory prezentacyjne (przepis na specjalny "okular" do oglądania zdjęć stereo" zamieszczony będzie w "Narzędziowni").

Jesteśmy przekonani, że odwiedzenie tych pięciu wystaw tematycznych będzie nie lada gratką dla pasjonatów wspomnień, retro-sentymentalną podróżą w czasie, także dla miłośników dobrej fotografii i artefaktów przeszłości, pamiątek techniki i kultury materialnej mogących przenosić na fali wspomnień czar i magię czasów, które minęły, a które dla wielu zachowały specyficzny koloryt.